Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
2024-10-14
Szkolenie online – 7.11.2024
2024-10-21

Konferencja dla studentów dziennikarstwa 20.11.2024

Słowa mają moc. Media w profilaktyce zachowań samobójczych

Konferencja odbędzie się 20 listopada 2024 r. na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu przy ul. Aleksandra Ostrowskiego 30B, w godzinach 10.00 – 15.00

Konferencja – sala 127 

Catering – sala 124

Według danych Komendy Głównej Policji każdego roku w Polsce ponad 5 tys. osób odbiera sobie życie, a ponad dwukrotnie większa grupa podejmuje próby samobójcze. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w populacji naszego kraju prób samobójczych może być nawet 20 razy więcej niż samobójstw, czyli ok. 100 tys. – znacznie więcej niż wykazują to oficjalne rejestry. Nie ulega zatem wątpliwości, że zachowania samobójcze są poważnym problemem, a zadaniem mediów jest poruszać ten temat w społecznym dyskursie. Ważne jest jednak, aby już na etapie przygotowania przyszłych dziennikarzy do zawodu:

  • podkreślić rolę mediów w zapobieganiu zachowaniom samobójczym,
  • motywować studentów do zdobywania i uzupełniania wiedzy nt. zachowań samobójczych,
  • zapoznać studentów z rekomendacjami informowania o zachowaniach samobójczych i tym samym kształtować postawę odpowiedzialności za słowa.

Jest to gwarancją tworzenia rzetelnych i bezpiecznych materiałów medialnych na temat zachowań samobójczych co znacznie przyczynia się do polepszenia skuteczności działań z zakresu profilaktyki zachowań samobójczych.

Cel:
Głównym celem konferencji jest dostarczenie wiedzy o zachowaniach samobójczych i zwiększenie świadomości studentów na temat zawodowej roli dziennikarzy w zapobieganiu zachowaniom samobójczym.

Grupa docelowa:
Konferencja została przygotowana dla studentów dziennikarstwa z całej Polski oraz dla chętnych wykładowców dziennikarstwa.
Rekrutacja uczestników odbędzie się poprzez:

  • zaproszenia studentów wydziału dziennikarstwa SWPS oraz innych zaprzyjaźnionych uczelni,
  • mailing do Wydziałów Dziennikarstwa z całej Polski,
  • informacje na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Poruszane zagadnienia:

  • Podstawowe informacje o zachowaniach samobójczych – definicje, dane statystyczne grupy ryzyka
  • Etiologia zachowań samobójczych – czynniki ryzyka i czynniki ochronne, charakterystyka stanu presuicydalnego
  • Fałszywe przekonania i stereotypy dotyczące zachowań samobójczych
  • Rola środowiska dziennikarskiego w zapobieganiu zachowaniom samobójczym – efekt Wertera i efekt Papageno, rekomendacje dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych
  • Wsparcie środowiska dziennikarskiego w odpowiedzialnym informowaniu o zachowaniach samobójczych – działania w ramach Narodowego Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, rola Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, platforma pomocowo-edukacyjna www.zwjr.pl.

Każde wystąpienie będzie trwało ok. 30 minut (20-25 minut wykładu oraz 5-10 minut na ewentualne pytania ze strony słuchaczy).

Sposób realizacji:

Konferencja odbędzie się w formule stacjonarnej na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu, w terminie 20.11.2024 r. Jej łączny czas trwania przewidziany jest na ok. 5 godzin.


Konferencja będzie streamowana na YouTube Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym. Całość konferencji zostanie nagrana, a jej zapis będzie dostępny do odtworzenia na kanale Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w serwisie YouTubie oraz na Facebooku. W czasie konferencji organizatorzy zapewniają catering.


Konferencja realizowana w ramach zadnia Rozwój kompetencji przedstawicieli środków ma-sowego przekazu, w szczególności dziennikarzy, redaktorów, sekretarzy redakcji, wydawców.

Program konferencji

10:00-10:15

Powitanie – dr Halszka Witkowska i prof. dr hab. Igor Borkowski

10:15-11:00

Panel dyskusyjny: Jak mówić o zdrowiu psychicznym w mediach –  dr Halszka Witkowska, dr hab. Justyna Ziółkowska, prof. Uniwersytetu SWPS, prof. dr hab. Igor Borkowski, Ewelina Lis, Sławomir Prusakowski

11:15-12:00

Efekt Papageno i efekt Wertera – co powinni wiedzieć o nich przyszli dziennikarze i twórcy materiałów medialnych – Małgorzata Łuba 

12:00-12:15

przerwa kawowa

12:15-13:00

Jak dziennikarze mogą zapobiegać zachowaniom samobójczym – Lucyna Kicińska

13:00-13:30

Samobójstwo rozszerzone, poagresyjne i pakty samobójcze – czym są i jak je rozróżnić – Tomasz Trzaska

13:30-14:00

przerwa lunchowa

14:00-14:30

Czułość serca. Reportażyści i ich moralne zobowiązania – prof. dr hab. Igor Borkowski

14:30-15:00

Sprawczość w tekstach o samobójstwie – dr hab. Justyna Ziółkowska, prof. Uniwersytetu SWPS

Konferencja dla studentów dziennikarstwa 20.11.2024
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość wyświetlanych treści. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą: Politykę prywatności..
Dowiedz się więcej
Skip to content