Liderem merytorycznym zadania 5 jest dr n. med. Katarzyna Nowakowska-Domagała, specjalistka psycholog kliniczny, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, psychoterapeutka. Od ponad 20 lat zajmuje się zagadnieniami z zakresu suicydologii naukowo, obecnie w Instytucie Psychologii UŁ i Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, a także klinicznie w kontakcie z pacjentami.
W 2023 r. działania związane z realizacją Zadania 5 prowadzone są w następujących grupach zawodowych:
Wypracowane w 2022r. materiały (robocze standardy krótkie dotyczące sytuacji kontaktu z osobą w kryzysie samobójczym, kontaktu z osobą po próbie samobójczej, kontaktu z osobą w żałobie po śmierci samobójczej kogoś bliskiego) są obecnie konsultowane pod względem treści i formy wśród przedstawicieli poszczególnych grup zawodowych.
Przygotowywane są długie standardy uwzględniające wiedzę z zakresu suicydologii, ale także potrzeby, realia i specyfikę funkcjonowania konkretnej grupy zawodowej w kontakcie z osobą w kryzysie samobójczym, po próbie samobójczej, w żałobie po stracie osoby w wyniku samobójstwa.
Opracowywane są harmonogramy szkoleń wdrażających standardy postępowania w poszczególnych grupach zawodowych.
W 2022 r. realizacja Zadania 5 polegała na:
Efekt pracy dotyczący standardu roboczego będzie obejmować dla każdej z grup zawodowych, co najmniej łącznie:
Jednostronicowe standardy krótkie dla danej grupy zawodowej, w miarę możliwości w formie infograficznej prezentujące, co robić a czego unikać -syntetyczne opracowanie dla sytuacji kontaktu z osobą w kryzysie samobójczym, po próbie samobójczej, w żałobie po samobójczej śmierci bliskiej osoby. Materiały te powinny być dostosowane do potrzeb i zadań konkretnej grupy zawodowej.
Szczegółowe standardy: opracowanie zawierające rozszerzone standardy, opisujące założenia wprowadzenia standardów i uzasadnienie ich istotności i przydatności dla określonej grupy zawodowej, korzyści płynące z ich implementacji, podstawowe informacje dotyczące tematyki samobójstw przydatne z punktu widzenia danej grupy. Informacje dotyczące działań profilaktycznych, interwencyjnych i postwencyjnych dedykowane i adekwatne dla konkretnej grupy zawodowej opisane w szczegółowy i wyczerpujący a jednocześnie przystępny i syntetyczny sposób.