Rozwój kompetencji przedstawicieli środków masowego przekazu, w szczególności dziennikarzy, redaktorów, sekretarzy redakcji, wydawców

Zadanie 7. Programu zapobiegania zachowaniom samobójczym na ma celu rozwój kompetencji przedstawicieli środków masowego przekazu – w szczególności dziennikarzy, redaktorów, sekretarzy redakcji i wydawców. W tym celu będą organizowane bezpłatne szkolenia, webinary i konferencje dla dziennikarzy oraz studentów dziennikarstwa.

Wydarzenia te prowadzone będą przez ekspertów suicydologów, a osoby uczestniczące w szkoleniu poznają podstawowe dane i informacje dotyczące zachowań samobójczych, a także zasady prawidłowego informowania o zachowaniach samobójczych w przestrzeni medialnej. Poruszone zostaną zarówno tematy dotyczące zagadnień teoretycznych, jak i praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia bezpiecznych materiałów z zakresu tej tematyki.

Wśród konkretnych punktów programu wspomnianych wyżej szkoleń, webinarów i konferencji znajdą się m.in. następujące zagadnienia: rola dziennikarzy i mediów w zapobieganiu zachowaniom samobójczym; efekt Wertera i efekt Papageno; możliwość praktycznego wykorzystania Rekomendacji dotyczących informowania o zachowaniach samobójczych; założenia i struktura prawidłowo skonstruowanej informacji na temat zachowań samobójczych; analiza danych KGP i GUS na temat zachowań samobójczych; celowość tworzenia w redakcjach wewnętrznej polityki przygotowywania materiałów dot. zachowań samobójczych; możliwe konsekwencje i sposoby przeciwdziałania wtórnej traumatyzacji w zawodzie dziennikarza; podstawowe informacje o zachowaniach samobójczych – definicje, dane statystyczne grupy ryzyka; etiologia zachowań samobójczych – czynniki ryzyka i czynniki ochronne, charakterystyka stanu presuicydalnego; fałszywe przekonania i stereotypy dotyczące zachowań samobójczych; zjawisko identyfikacji z ofiarami samobójstw lub z osobami po próbach samobójczych skutkujące naśladowaniem ich zachowań, etc.

Zadanie nr 7 Rozwój
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość wyświetlanych treści. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą: Politykę prywatności..
Dowiedz się więcej
Skip to content