Porozmawiajmy o nastolatkach
2022-10-12
Konferencja – Rola dziennikarzy
2022-10-25

Szkolenie – Rola dziennikarzy

Według danych Komendy Głównej Policji każdego roku w Polsce ponad 5 tys. osób odbiera sobie życie, a ponad dwukrotnie większa grupa podejmuje próby samobójcze.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w populacji naszego kraju prób samobójczych może być nawet 20 razy więcej niż samobójstw. Każde samobójstwo i próba samobójcza wpływa na dwadzieścia osób z najbliższego otoczenia.

Zachowania samobójcze są poważnym problemem społecznym, który nie może być ignorowany i pomijany w dyskursie publicznym.

Eksperci Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie opierając się na międzynarodowych badaniach i zaleceniach opracowali Rekomendacje dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych, które stanowią swoisty drogowskaz, jak tworzyć treści, aby nie były zagrażające czy szkodliwe i nie wywoływały niebezpiecznych następstw w postaci kolejnych prób samobójczych, a przyczyniły się do wywołania efektu Papageno, czyli zmniejszenia liczby zachowań samobójczych.

W ramach zaproponowanych bezpłatnych szkoleń dla dziennikarzy, które prowadzone będą przez ekspertów suicydologów, osoby uczestniczące w szkoleniu poznają podstawowe dane i informacje dotyczące zachowań samobójczych, a także zasady prawidłowego informowania o zachowaniach samobójczych w mediach masowego przekazu. Poruszone zostaną zarówno tematy dotyczące zagadnień teoretycznych, jak i praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia bezpiecznych materiałów z zakresu tej tematyki.

Podczas szkolenia prowadzonego przez ekspertów Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii uczestnicy:

  • Przekonają się, jak ważną rolę w zapobieganiu zachowaniom samobójczym pełnią dziennikarze i inni pracownicy mediów;
  • Dowiedzą się czym jest efekt Wertera i efekt Papageno;
  • Poznają i będą mieli możliwość praktycznego wykorzystania Rekomendacji dotyczących informowania o zachowaniach samobójczych;
  • Poznają założenia i strukturę prawidłowo skonstruowanej informacji na temat zachowań samobójczych;
  • Przećwiczą analizowanie danych KGP i GUS na temat zachowań samobójczych;
  • Przymierzą się do stworzenia w redakcjach wewnętrznej polityki przygotowywania materiałów dot. zachowań samobójczych;
  • Poznają możliwe konsekwencje i sposoby przeciwdziałania wtórnej traumatyzacja w zawodzie dziennikarza.
Szkolenie – Rola dziennikarzy
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość wyświetlanych treści. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą: Politykę prywatności..
Dowiedz się więcej
Skip to content