Konferencja 10.10.2023
2023-10-09
Szkolenie dla dziennikarzy 23.11.2023
2023-10-10

Szkolenie dla dziennikarzy 26.10.2023

Rola dziennikarzy w zapobieganiu zachowaniom samobójczym

Szkolenie odbędzie się stacjonarnie 26 października 2023 roku w godzinach 9:30-14:30, w Poznaniu przy ulicy Ogrodowej 12.

Wydarzenie jest bezpłatne.

Zachowania samobójcze są poważnym problemem społecznym:

Każdego roku ponad 700 tysięcy osób na całym świecie odbiera sobie życie, a kilkanaście milionów podejmuje próby samobójcze (WHO). W Polsce dwa razy więcej osób ginie w wyniku śmierci samobójczej niż w wypadkach drogowych.

Dziennikarze są grupą zawodową, która pełni istotną rolą w obszarze profilaktyki zachowań samobójczych. Materiały przygotowane zgodnie z rekomendacjami dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych pozwalają uniknąć ryzyka zwiększania się ilości zachowań samobójczych.

Podczas szkolenia adresowanego do środowiska dziennikarskiego przedstawione zostaną najważniejsze informacje na temat możliwości włączenia się w działania prewencyjne podczas przygotowywania materiałów na temat zachowań samobójczych. Omówione zostanie zjawisko identyfikacji z ofiarami samobójstw lub z osobami po próbach samobójczych skutkujące naśladowaniem ich zachowań (efekt Wertera), a także zasady konstruowania informacji o zachowaniach samobójczych, które wywołują jego przeciwieństwo – efekt Papageno.

Szkolenie realizowane w ramach zadnia Rozwój kompetencji przedstawicieli środków masowego przekazu, w szczególności dziennikarzy, redaktorów, sekretarzy redakcji, wydawców.

Prowadzący szkolenie:
Adam Czabański

Socjolog, certyfikowany suicydolog. Profesor w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Autor blisko 250 publikacji naukowych, w tym 19 monografii z obszaru suicydologii. Ekspert w Biurze ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, współtwórca pierwszych w Polsce Studiów Podyplomowych z Suicydologii w Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie. Uczestnik kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Członek Komisji Ewaluacji Nauki w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Szkolenie dla dziennikarzy 26.10.2023
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość wyświetlanych treści. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą: Politykę prywatności..
Dowiedz się więcej
Skip to content