Ramka pomocowa
2023-05-24
Webinar dla twórców kultury 27.06.2023
2023-05-24

Webinar dla dziennikarzy 16.06.2023

Rola dziennikarzy w zapobieganiu zachowaniom samobójczym

Webinar odbędzie się online 16 czerwca o godzinie 13:00, na platformie ClickMeeting.

Wydarzenie jest bezpłatne.

Zachowania samobójcze są poważnym problemem społecznym:

Każdego roku ponad 700 tysięcy osób na całym świecie odbiera sobie życie, a kilkanaście milionów podejmuje próby samobójcze (WHO). W Polsce dwa razy więcej osób ginie w wyniku śmierci samobójczej niż w wypadkach drogowych.

Dziennikarze są grupą zawodową, która pełni istotną rolą w obszarze profilaktyki zachowań samobójczych. Materiały przygotowane zgodnie z rekomendacjami dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych pozwalają uniknąć ryzyka zwiększania się ilości zachowań samobójczych.

Podczas webinaru adresowanego do środowiska dziennikarskiego przedstawione zostaną najważniejsze informacje na temat możliwości włączenia się w działania prewencyjne podczas przygotowywania materiałów na temat zachowań samobójczych. Omówione zostanie zjawisko identyfikacji z ofiarami samobójstw lub z osobami po próbach samobójczych skutkujące naśladowaniem ich zachowań (efekt Wertera), a także zasady konstruowania informacji o zachowaniach samobójczych, które wywołują jego przeciwieństwo – efekt Papageno.

Webinary realizowane w ramach zadnia Rozwój kompetencji przedstawicieli środków masowego przekazu, w szczególności dziennikarzy, redaktorów, sekretarzy redakcji, wydawców.

Prowadzący webinar:
Lucyna Kicińska

Absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Ukończyła I poziom Studium Terapii Narracyjnej oraz Studium Dialogu Motywującego. Jest certyfikowaną suicydolożką PTS. Na co dzień pracuje jako koordynatorka strefy pomocy serwisu www.zwjr.pl oraz pedgagożka w XLI LO im. J. Lelewela w Warszawie. Jest członkinią Zarządu Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego. Zajmuje się komunikacją, zarządzaniem stresem, wspieraniem osób w trudnych sytuacjach życiowych oraz profilaktyką przemocy, autoagresji i samobójstw, szczególnie wśród dzieci i nastolatków.

 

Webinar dla dziennikarzy 16.06.2023
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość wyświetlanych treści. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą: Politykę prywatności..
Dowiedz się więcej
Skip to content