Rola dziennikarzy w zapobieganiu zachowaniom samobójczym
Szkolenie odbyło się w trybie hybrydowym (stacjonarnie i online) 23 maja 2024 r. roku w godzinach 14:00-17:00, w Warszawie, w siedzibie redakcji Super Expressu oraz portalu SE.pl, przy ul. Jubilerskiej 10.
Zachowania samobójcze są poważnym problemem społecznym:
Każdego roku ponad 700 tysięcy osób na całym świecie odbiera sobie życie, a kilkanaście milionów podejmuje próby samobójcze (WHO). W Polsce dwa razy więcej osób ginie w wyniku śmierci samobójczej niż w wypadkach drogowych.
Dziennikarze są grupą zawodową, która pełni istotną rolą w obszarze profilaktyki zachowań samobójczych. Materiały przygotowane zgodnie z rekomendacjami dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych pozwalają uniknąć ryzyka zwiększania się ilości zachowań samobójczych.
W zajęciach wzięło udział 23 osoby. Wśród uczestników znaleźli się pracownicy oraz kierownictwo wydawnictwa, redakcja dziennika Super Express oraz portalu SE.
Szkolenie zostało przeprowadzone zgodnie z założonym celem, czyli zwiększeniem świadomości i wiedzy dziennikarzy na temat prawidłowego informowania i zachowaniach samobójczych w mediach. Zajęcia miały charakter wykładowy i warsztatowy. W ramach szkolenia zostało zrealizowanych 6 godzin dydaktycznych, podzielonych na trzy moduły.
Podczas szkolenia przedstawione zostały najważniejsze informacje na temat możliwości włączenia się w działania prewencyjne podczas przygotowywania materiałów na temat zachowań samobójczych. Omówione zostało zjawisko identyfikacji z ofiarami samobójstw lub z osobami po próbach samobójczych skutkujące naśladowaniem ich zachowań (efekt Wertera), a także zasady konstruowania informacji o zachowaniach samobójczych, które wywołują jego przeciwieństwo – efekt Papageno. Przeprowadzono także zajęcia warsztatowe z przygotowania materiałów prasowych zgodnych ze standardami informowania o zachowaniach samobójczych.
Szkolenie zrealizowano w ramach zadania: Rozwój kompetencji przedstawicieli środków masowego przekazu, w szczególności dziennikarzy, redaktorów, sekretarzy redakcji, wydawców.
Szkolenie przeprowadził:
Tomasz Trzaska
Kapłan diecezji łomżyńskiej, suicydolog i dziennikarz. Od 2018 r. związany z działaniem platformy edukacyjno-pomocowej „Życie warte jest rozmowy”, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W latach 2011-2019 kierował zespołem redakcyjnym Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup w Łomży. W tych latach był liderem działającym w obszarze profilaktyki rówieśniczej, w ramach programu KGP „Profilaktyka a Ty”. W latach 2006-2009 członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomży. Prowadzi szkolenia z zakresu pomocy osobom w kryzysie i postwencji skierowane do rodziców, pedagogów i duchownych. Edukuje dziennikarzy w zakresie informowania o działaniach samobójczych. Jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz kapelanem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość wyświetlanych treści. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą: Politykę prywatności..