Warsztaty dla dziennikarzy 23.04.2024
2024-04-23
Szkolenie online – 08.06.2024
2024-05-18

Webinar dla dziennikarzy 28.05.2024

Pierwsza pomoc emocjonalna – co powinni wiedzieć o niej dziennikarze i twórcy materiałów medialnych? 

Webinar odbędzie się online 28 maja o godzinie 17:00, na platformie ClickMeeting.

Wydarzenie jest bezpłatne.

Zachowania samobójcze są poważnym problemem społecznym:

Każdego roku ponad 700 tysięcy osób na całym świecie odbiera sobie życie, a kilkanaście milionów podejmuje próby samobójcze (WHO). W Polsce dwa razy więcej osób ginie w wyniku śmierci samobójczej niż w wypadkach drogowych.

Dziennikarze są grupą zawodową, która pełni istotną rolą w obszarze profilaktyki zachowań samobójczych. Materiały przygotowane zgodnie z rekomendacjami dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych pozwalają uniknąć ryzyka zwiększania się ilości zachowań samobójczych.

Webinar ma ca celu pokazać, w jaki sposób środowisko dziennikarzy i twórców medialnych może popularyzować wiedzę nt. objawów kryzysu psychicznego i działań pomocowych w przypadku ich podejrzenia, czyli pierwszej pomocy emocjonalnej. Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się, jakie są najważniejsze strategie zapobiegania zachowaniom samobójczym i gdzie wśród nich można umiejscowić pierwszą pomoc emocjonalną. Poznają przykłady symptomów mogących wskazywać na obecność kryzysu psychicznego oraz jakie jego długoterminowe skutki dla zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa człowieka. Zyskają również konkretne podpowiedzi działań, które mogą być zastosowane w przypadku podejrzenia kryzysu, z naciskiem na empatyczne podejścia. Oraz informacje, kiedy i gdzie szukać specjalistycznej pomocy.. 

Webinary realizowane w ramach zadnia Rozwój kompetencji przedstawicieli środków masowego przekazu, w szczególności dziennikarzy, redaktorów, sekretarzy redakcji, wytwórców. 

Prowadzący webinar:
Małgorzata Łuba

Certyfikowana suicydolożka, psycholożka, trenerka – „To Be”, Życie warte jest rozmowy”. W ramach „To Be” (2be.edu.pl) oraz we współpracy m.in. z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, Centrum CBT, Fundacją ETOH oraz placówkami doskonalenia nauczycieli i ośrodkami metodycznymi z całej Polski prowadzi szkolenia dla szkół, placówek oświatowych i różnych instytucji pomocowych, jak wspierać młode osoby z problemami emocjonalnymi i psychicznymi. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia. Jest zaangażowana w realizację kampanii „Życie warte jest rozmowy” (zwjr.pl), w ramach której prowadzi m.in. konsultacje dla szkół i rodziców oraz szkolenia, webinary. Jest ekspertką Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym IPiN w Warszawie (zapobiegajmysamobojstwom.pl) i opracowuje rekomendacje dla nauczycieli i nauczycieli-specjalistów, dotyczące reagowania w obliczu zagrożenia suicydalnego oraz prowadzi monitoring mediów. Jest współautorką książek: Interwencje po śmierci samobójczej – o znaczeniu i potrzebie działań postwencyjnych w szkole, Samouszkodzenia – zrozumieć, aby zapobiec, Interwencja kryzysowa. Wybrane zagadnienia, Młodzi w kryzysie, Pracownia rozwoju zawodowego nauczyciel

Webinar dla dziennikarzy 28.05.2024
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość wyświetlanych treści. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą: Politykę prywatności..
Dowiedz się więcej
Skip to content