Szkolenie dla dziennikarzy 28.11.2023
2023-10-10
Konferencja dla studentów dziennikarstwa 20.11.2023
2023-11-08

Webinar dla twórców internetowych 25.10.2023

Rola twórców internetowych w zapobieganiu zachowaniom samobójczym

Webinar odbędzie się online 25 października o godzinie 19:00, na platformie ClickMeeting.

Wydarzenie jest bezpłatne.

Zachowania samobójcze są poważnym problemem społecznym:

każdego roku ponad 700 tysięcy osób na całym świecie odbiera sobie życie, a kilkanaście milionów podejmuje próby samobójcze (WHO). W Polsce dwa razy więcej osób ginie w wyniku śmierci samobójczej niż w wypadkach drogowych. W ostatnich latach w Polsce mierzymy się z dużym wzrostem prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży.

Twórcy internetowi są grupą zawodową, która może pełnić istotną rolę w obszarze profilaktyki zachowań samobójczych. Blogi, filmy, podcasty i treści w mediach społecznościowych przygotowane zgodnie z rekomendacjami dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych pozwalają uniknąć ryzyka zwiększania się ilości zachowań samobójczych.

Podczas webinaru adresowanego do środowiska twórców internetowych przedstawione zostaną najważniejsze informacje na temat możliwości włączenia się w działania prewencyjne podczas przygotowywania materiałów na temat zachowań samobójczych. Omówione zostanie zjawisko identyfikacji z ofiarami samobójstw lub z osobami po próbach samobójczych skutkujące naśladowaniem ich zachowań (efekt Wertera), a także zasady konstruowania treści o zachowaniach samobójczych, które wywołują jego przeciwieństwo – efekt Papageno.

W trakcie spotkania dowiesz się:

  • Dlaczego twórcy internetowi mogą mieć duży wpływ na zmniejszenie się liczby zachowań samobójczych
  • Jak rozpocząć prace nad blogiem/filmem/podcastem lub inną treścią internetową, która porusza temat zachowań samobójczych
  • Czego należy unikać poruszając temat zachowań samobójczych
  • Jakie treści warto poruszyć
  • Gdzie można zasięgnąć inspiracji i skorzystać z konsultacji

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Webinary realizowane w ramach zadnia Rozwój kompetencji przedstawicieli środków masowego przekazu, w szczególności dziennikarzy, redaktorów, sekretarzy redakcji, wydawców.

Prowadzący webinar:
dr Halszka Witkowska

Certyfikowany suicydolog, Ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Sekretarz Zarządu Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, Wykładowca na Wydziale Artes Liberales UW, kierownik projektu Życie warte jest rozmowy. Pomysłodawczyni i koordynatorka pierwszej w Polsce platformy edukacyjno-pomocowej dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich www.zwjr.pl Jest również kierownikiem Interdyscyplinarnego Zespołu Profilaktyki Zachowań Samobójczych powstałego przy platformie www.zwjr.pl. Dysertację obroniła z wyróżnieniem w 2019 roku na wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką książek „Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy” oraz wydanej w 2022 roku „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie”, a także współredaktorką monografii zbiorowej „Autodestrukcja. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze” i „Nikt nie chce umierać. Autodestrukcja w perspektywie kulturowej”, oraz „Poradnika dla moderatorów i administratorów serwisów internetowych”, a także poradnika „Interwencje po śmierci samobójczej – o znaczeniu i potrzebie działań postwencyjnych w szkole” oraz poradnik „Samouszkodzenia – zrozumieć aby zapobiec”. Od 2016 roku na Wydziale „Artes Liberales” prowadzi zajęcia dotyczące suicydologii. W 2018 roku uzyskała certyfikat suicydologa. Jest członkiem Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia. Uczestniczyła w międzynarodowym grancie E-Life Long Learning in Prevention of Suicide in Europe w programie ERASMUS+. Ma na swoim koncie szereg publikacji naukowych z zakresu suicydologii, a także liczne wystąpienia na konferencjach oraz w mediach.

 

Webinar dla twórców internetowych 25.10.2023
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić jakość wyświetlanych treści. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą: Politykę prywatności..
Dowiedz się więcej
Skip to content